Problemy

27 komentarzy:

  1. Witam,

    czy jutro przed kolokwium będzie przypomnienie?

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, zaczynamy zajęcia od powtórki. Na kolokwium i powtórkę mamy 1.5 godziny lekcyjnej czyli 67.5 minuty. Kolokwium trwa pół godziny, więc powtarzać możemy przez 37.5 minuty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za szczegółową odpowiedź:)

      Usuń
  3. Jeśli chodzi o materiały które Pan doktor zamieścił w zakładce linki dotyczące ostatniego tematu to tylko możemy otworzyć jeden plik testowanienormalnosci.docx kolejne na których można poćwiczyć są zablokowane???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To są pliki SPSS, trzeba je ściągnąć. Po kliknięciu na ikonkę programu na środku ekranu pojawia się napis "brak podglądu"/"no preview" ale w prawym dolnym rogu są klawisze "ściągnij" (download) i "otwórz" (open). Kliknięcie na nie pozwoli Państwu uruchomic program przy pomocy pakietu SPSS

      Usuń
  4. Witam.
    Mam pytanie w związku z Testami Różnic , które wczoraj mieliśmy na zajęciach.
    Przy badaniu rozkładu normalnego zmiennej Płeć ukazuje się komunikat iż zmienna musi być ilościowa . Podział na podzbiory wcześniej zrobiłam. Badamy rozkład normalny tak jak przy korelacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Badamy rozkład zmiennej testowanej a nie zmiennej grupującej. Interesują nas rozkłady zmiennych ilościowych. Rozkład zmiennej ukazuje jaką proporcję w próbie stanowią osoby o określonej wartości zmiennej. W rozkładzie normalnym im wartości bliższe średniej tym częściej się pojawiają. Jeśli podzielimy plik na podzbiory wg. płci a później dla zmiennej płeć zbadamy rozkład to nic sensownego z tego nie wyniknie. Jaki jest rozkład zmiennej płeć wśród kobiet? 100% kobiet to kobiety. A wśród mężczyzn? 100% mężczyzn to mężczyźni. Ale po co nam taka informacja? Podsumowując -trzeba sprawdzić rozkład zmiennej testowanej a nie grupującej.

      Usuń
  5. Dziękuję :) No tak... przecież to logiczne...Za mało szczegółowe notatki wprowadziły mnie w błąd

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam,

    po ostatnim kolokwium otrzymaliśmy od Pana informacje na temat wyników kolokwium, i tego jak się one przedstawiają do wyników grup z tamtego roku. Pisał Pan również, że ma nadzieję, że pójdzie nam lepiej chociaż kolokwium nr 2 jest trudniejsze. Zatem czekamy na jakieś małe zestawienie procentowe;)

    Pozdrawiam,
    Łukasz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie będzie tak łatwo! Możecie Państwo sami policzyć.
      Dane znajdują się w pliku laboratoria SPSS wyniki kolokwium podział na lata i grupy.sav. Wiecie Państwo jak to robić bo to są testy różnic dla grup niezależnych.

      Usuń
  7. Witam.
    Drzewo decyzyjne możemy ćwiczyć na których danych ? W pliku ,,Testy różnic" nie ma zmiennej optymizm ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drzewo decyzyjne ma charakter ogólny. Można je stosować do wszelkiego rodzaju danych, które odpowiadają opisowi. Optymizm podałem jako przykład, to może być tolerancja, inteligencja, zadowolenie z życia itd. Nie ważne jak się nazywa zmienna. Ważne czy jest nominala, prządkowa czy ilościowa. Ważne jaką rolę pełni w badaniu (np. testowana czy grupująca).

      Usuń
  8. Witam.
    Jeżeli zmienna testowana jest porządkowa to nie badamy rozkładu normalnego ?

    OdpowiedzUsuń
  9. Rozkład może być normalny tylko wtedy gdy występuja dwie zmienne ilościowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozkład jest własnością zmiennej. Każda zmienna ma jakiś rozkład. Jeśli zmienna jest ilościowa to może mieć rozkład normalny. Jeśli ma taki rozkład to jeden z warunków do zastosowania testu parametrycznego jest spełniony. Dlatego sprawdzamy własności rozkładu takiej zmiennej. Gdy badamy związek między dwiema zmiennymi obie muszą mieć rozkład normalny, więc najpierw obie muszą być ilościowe. Jeśli badamy związek zmiennej ilościowej z porządkową

      Usuń
    2. bez względu na to jaki rozkład ma zmienna ilościowa nie będzie spełniony warunek mówiący o tym, że obie mają mieć rozkład normalny. Dlatego nie badamy rozkładu tej zmiennej. Od razu wykonujemy test nieparametryczny.

      Usuń
  10. Witam.
    Na kolokwium będziemy mieli testy różnic dla dwóch zmiennych nominalnych i Test t-Studenta dla jednej próby również ?

    OdpowiedzUsuń
  11. Panie doktorze przepraszam ze na forum ale w slajdzie nr 35 w tym glownym odchylenie standard. Wychodz 52.97 a nie 52.96 i slajdzie nr 40 nie ma kropki w liczbie 196 bo powinno byc 1.96 druga linijka od dolu, natomiast te wyniki chyba sa zle wpisane bo tyle nie wychodz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mam prosbe do Pana , moglby Pan pokazac ze slajdu rozwiazania do obliczen ze slajdu 40

      Usuń
    2. Nie bardzo rozumiem. Slajd na temat przedziału ufności. To są wszystkie obliczenia Pierwiastek z 87 wynosi 9.33. A więc na 95% średnia w populacji znajduje się w przedziale od 169.4 - (8.77*1.96)/9.33 do 169.4 + (8.77*1.96)/9.33 czyli od 167.56 do 171.24.
      Rozwiązanie to od 167.56 do 171.24 - to są granice przedziału ufności

      Usuń
    3. Dziekuje bardzo

      Usuń
  12. witam gdzie jest zamieszczona prezentacja z wykladu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zakładce WYKŁAD proszę znaleźć NOTATKI Z WYKŁADU. To jest prezentacja.
      Powinna być pod tym linkiem
      https://docs.google.com/presentation/d/10evYa22gax5D9n4BqnF3xCtRKEDbkgZQjj6am8uiBCM/edit

      Usuń
  13. Panie Doktorze,

    czy możemy spodziewać się jakiegoś przykładowego testu przed II częścią egzaminu zerowego, tak jak przed jego I częścią?

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  14. Panie Doktorze,
    kiedy będą wyniki z kartkówki z wykładu?

    OdpowiedzUsuń